2018 November Endorsements

01Oct 2018

Political action is vital for the growth of the middle class, the International Union of Painters and Allied Trades and the rest of the organized labor movement.

The time each of us puts into supporting candidates and initiatives for the advancement of our proud cause can have a profound effect on not only our lives but the lives of all working families – union and non-union. Below is a listing of political endorsements IUPAT DC6 has prepared for the November 6th elections. We ask that you review this list and support these candidates when you vote.

Ohio – Statewide
Political Office Endorsed Candidate Party Affiliation
Governor & Lt. Governor Richard Corday & Betty Sutton D
Attorney General Steve Dettelbach D
Treasurer Rob Richardson D
Auditor Zack Space D
Secretary of State No Endorsement
US House of Representatives for Ohio
Political Office Endorsed Candidate Party Affiliation
1st District Aftab Pureval D
3rd District Joyce Beatty D
6th District Bill Johnson R
9th District Marcy Kaptur D
10th District Mike Turner R
11th District Martha Fudge D
12th District Danny O’Conner D
13th District Tim Ryan D
14th District David Joyce R
15th District Steve Stivers R
US House Senate for Ohio
Political Office Endorsed Candidate Party Affiliation
Ohio Sherrod Brown D
Ohio Senate
Political Office Endorsed Candidate Party Affiliation
3rd District Anne Gonzales R
9th District Cecil Thomas D
11th District Teresa Fedor D
13th District Nathan Manning R
15th District Jearce; Craog D
17th District Bob Peterson R
21st District Sandra Williams D
25th District Nickie Antonio D
25th District Kenny Yuko D
29th District Kirk Schuring R
31st District Jay Hottinger R
33rd District John Boccieri D
Ohio House of Representatives
Political Office Endorsed Candidate Party Affiliation
4th District Bob Cupp R
7th District Tom Patten R
8th District Kent Smith D
11th District Stephanie Howse D
13th District Michael Skindell D
17th District Adam Miller D
18th District Kristin Boggs D
19th District Tim Barhorst R
21st District Stu Harris R
22nd District David Leland D
24th District Eric Yassenoff R
31st District Brigid Kelly D
34th District Emilia Sykes D
35th District Tavia Galonski D
37th District Casey Weinstein D
39th District Fred Strahorn D
45th District Lisa Sobecki D
48th District Scott Oslslager R
52nd District Kathy Wyenandt D
55th District Gayle Manning R
58th District Michele Lepore-Hagan D
63rd District Glenn Holmes D
72nd District Larry Householder R
89th District Steven Arndt R
94th District Jay Edwards R

 

Miscellaneous Ohio Endorsements
County Commissioners
Political Office Endorsed Candidate
Mahoning County Carol Rimedio-Righetti
Franklin County Marilyn Brown
Montgomery County Carolyn Rice
Sciota County Trampass Puckett
Portage County Mike Kerrigan
Judicial
Cuyahoga County
Political Office Endorsed Candidate
8th District Court of Appeals Michelle Sheehan
Common Pleas Court Emily Hagan
Common Pleas Juvenile Division Jennifer L. O’Malley
Hamilton County
Political Office Endorsed Candidate
1st District Court of Appeals Marilyn Zayas
County Engineer
Political Office Endorsed Candidate
Franklin County Cornell Robertson
Trumbull County Randy L. Smith
Treasurer
Political Office Endorsed Candidate
Lucas County Treasurer Lindsay Webb

 

Kentucky Endorsements
U.S. House of Representatives for Kentucky
Political Office Endorsed Candidate Party Affiliation
6th District Amy McGrath D
U.S. House of Representatives for Kentucky
Political Office Endorsed Candidate Party Affiliation
45th District Josh Hicks D
88th District Cherylynn Stevenson D
99th District Jill York R